00 387 50 220 920 kabinet_nacelnika@mrkonjic-grad.rs.ba Понедјељак – Петак 7.00h - 15.00h

Sve novosti

14. oktobar, 2024.

USKORO U MRKONjIĆ GRADU PRVI STUDIO ZA SNIMANjE SVJEDOČANSTAVA STRADANjA U ODBRAMBENO-OTADžBINSKOM RATU

Prvi centar za snimanje svjedočanstava biće otvoren i u Mrkonjić Gradu.

Fondacija „Vizuelni arhiv srpskog stradanja“ u saradnji sa Republičkom organizacijom porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske a pod pokroviteljstvom i uz podršku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, pokrenula je projekat snimanja svih dostupnih svjedočanstava srpskog stradanja tokom ratova devedesetih.

Načelnik opštine Dragan Vođević izjavio je da će opština pružiti punu podršku ovom projektu, dodatno naglašavajući da je Mrkonjić Grad jedan od simbola srpske golgote i stradanja u proteklo odbrambeno- otadžbinskom ratu.

„Pozivam sve članove porodica palih boraca, ratne zarobljenike, ratne vojne invalide da se odazovu na poziv da učestvuju u snimanju“, rekao je Vođević.

Direktor Fondacije Denis Bojić izjavio je da je u toku ove godine planirano otvaranje deset studijskih centara širom Republike Srpske u kojima će članovi porodica stradalih civila i vojnika ali i svi oni koji svojom sudbinom svjedoče o srpskom stradanju, imati priliku da snime svoje svjedočanstvo i ostave trajni zapis o herojstvu i mučeništvu svojih najmilijih.

„Digitalna baza će biti dostupna ne samo srpskom narodu, nego čitavom čovječanstvu“, dodao je Bojić.

Isidora Graorac, predsjednica Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske, navela je da je digitalni arhiv važan kako radi prošlosti, tako i zbog budućih generacija.

„Mrkonjić Grad je jedna od stardalnijih opština, te je zbog toga važno da prvi studio bude baš u Mrkonjić Gradu“, navela je Graorac.

Na prostoru bivše Jugoslavije tokom ratnih dešavanja devedesetih poginulo je i nestalo više od 50.000 Srba, civila, te pripadnika različitih vojnih formacija. Ovaj broj podrazumijeva zbir svih žrtava, od prvog poginulog pripadnika JNA na prostoru Slovenije pa sve do posljednje srpske žrtve na teritoriji Kosova i Metohije.

“ Vizuelni arhiv srpskog stradanja“ predstavlja izradu prve digitalne baze podataka o stradanju Srba, koja se bazira isključivo na snimanju, arhiviranju te globalnom prezentovanju snimljenih ispovjesti iz prvog lica.

10. oktobar, 2024.

29 GODINA OD STRADANjA SRBA U ZAPADNOJ KRAJINI

U Mrkonjić Gradu danas je služen parastos za Srbe u zapadnoj Krajini, ubijene prije 29 godina tokom agresije oružanih snaga Hrvatske i Petog korpusa takozvane Armije BiH, na 13 zapadnokrajiških opština.

Združene snage Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH, potpomognute dejstvima NATO-a, u septembru i oktobru 1995. godine izvršile su agresiju na 13 zapadnokrajiških opština i ubile 2.014 srpskih vojnika i civila, sa vjekovnih ognjišta protjerale 120.000 Srba, te opljačkale pokretnu imovinu, a nepokretnu uništile i onesposobile.

Među 2.014 ubijenih, njih 753 bili su civili, od kojih 14 djece i 240 žena.

Izaslanik predsjednika Republike Srpske Dragan Vođević rekao je da se obilježavanjem 29 godina od stradanja i progona Srba iz 13 zapadnokrajiških opština čuva sjećanje na bolnu prošlost, ali i učvršćuje odlučnost da se nikada ne dozvoli da se ovi tragični događaji ponove.

"Danas se sa tugom sjećamo jednog od najtežih trenutaka u novijoj istoriji našeg naroda – pada 13 zapadnokrajiških opština. Ovaj dan nas podsjeća na veliku žrtvu koju su dali mnogi naši sunarodnici, braneći ognjišta, slobodu i pravo da žive na svojoj zemlji", rekao je Vođević na obilježavanju 29 godina od zločina nad 2.214 srpskih civila i vojnika u ovim opštinama koji su počinili pripadnici hrvatskih oružanih snaga i takozvane Armije BiH.

On je istakao da se srpski narod u tom teškom periodu suočio sa neviđenim iskušenjima, ali je uprkos svemu preživio, uspravio se i izgradio Republiku Srpsku, kao simbol slobode i borbe za opstanak na ovim prostorima.

"Na ovaj dan, naše misli su sa svim nevino stradalim, sa onima koji su protjerani, sa onima koji su izgubili svoje najmilije. Ovdje smo da im odamo počast, da im kažemo da ih nismo i nećemo zaboraviti i da su njihova hrabrost i žrtva temelj na kojem počiva naša današnja sloboda", rekao je Vođević, koji je načelnik opštine Mrkonjić Grad.

On je ukazao da je obaveza ove generacije da gradi bolju budućnost, snažnu i stabilnu Republiku Srpsku, u kojoj će se svaki građanin osjećati sigurno i slobodno.

"Sada je vrijeme da, u znak poštovanja prema žrtvama, nastavimo da radimo na jačanju naših institucija i svih aspekata društva, kako bismo osigurali da njihovom žrtvom nije plaćena samo sloboda jednog naroda, već i budućnost generacija koje dolaze", rekao je Vođević.

Mrkonjić Grad je postao simbol srpskog stradanja, jer su u toj opštini 1995. godine počinjeni najstrašniji zločini nad starcima, ženama i djecom, poručio je državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Strahinja Erac.

"U najtežim trenucima Srbija nije okrenula leđa svojim sunarodnicima i nastaviće i dalje da im pomaže", rekao je Erac u Mrkonjić Gradu na obilježavanju 29 godina od agresije na 13 zapadnokrajiških opština i zločina nad 2.214 srpskih civila i vojnika.

On je istakao da zločini koji su počinjeni moraju ostati zapisani i da treba njegovati kulturu sjećanja.

Hrvatske i muslimanske snage zauzele su tada opštine Ripač-Bihać, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamoč, Ključ, Sanski Most, Mrkonjić Grad, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupu na Uni i za sobom ostavile pustoš i masovne grobnice.

U masovnoj grobnici u Mrkonjić Gradu ekshumirano je 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civil, 97 boraca Vojske Republike Srpske, tri pripadnika MUP-a Republike Srpske. Među ekshumiranima bilo je 10 žena.

U manjim grobnicama na području ove opštine pronađeno je još 176 tijela.

Kada je riječ o razaranju, samo na području opštine Mrkonjić Grad uništeno je 1.608 kuća i 700 stanova, a ratna šteta procijenjena je na 680 miliona KM.

Ovaj istorijski događaj od republičkog organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

01. oktobar, 2024.

PREDSTAVLjENO ŠEST REALIZOVANIH PROJEKATA

Omladinska banka Mrkonjić Grad realizovala je šest projekata u oblasti obrazovanja, kulture, sporta i svega što doprinosi razvoju djece.

Zahvaljujući tome, u područnom odjeljenju vrtića "Milja Đukanović" u naselju Podorugla smješteno u porti Hrama Svetog Save, realizovan je projekat "Vesela biblioteka", vrijednosti 1.800 KM.

Direktor vrtića Aleksandra Roljić izjavila je da u okviru projekta urađena i radionica za rad sa djecom, te nabavljene knjige, dječija literatura i vaspitno-obrazovni materijal potrebni za rad.

Učiteljica u Osnovnoj školi "Petar Kočić" Tanja Vođević, u kojoj je realizovan projekat "Igrom do zdravlja", rekla je da je urađena mini teretana na otvorenom u dvorištu ove škole kako bi djeca od prvog do trećeg razreda mogla da vježbaju, razvijaju psihofizičke sposobnosti i budu aktivna.

Omladinska banka je u Srednjoj školi Mrkonjić Grad realizovala projekat "Serviraj i pobijedi". Učenik Milica Rudić rekla je da je projekat realizovan s ciljem da bi časovi fizičkog vaspitanja bili unprijeđeni, te zahvalila svima koji su pomogli u njegovoj realizaciji.

U Osnovnoj školi "Ivan Goran Kovačić" realizovan je projekat "Naša učionica" u okviru kojeg su nabavljeni geografska karta, multifunkcionalna tabla, mobilni projektor, globus, sprave za matematiku.

U ovoj školi realizovan je i projekat "Učionica na otvorenom" u okviru kojeg su, između ostalog, nabavljene betonske klupe, stolovi i saksije. Vrijednost projekta je 1.700 KM.

Takođe, ŽOK „Balkana“ je nabavio 16 kompleta trenerki.

Đurđica Šolak ispred Odjeljenja za opštu upravu i društvene djelatnosti izjavila je da je da će u ovoj godini biti realizovano 12 projekata u saradnji Omladinske banke i Fondacije mozaik.

"Već 16 godina smo tu. Vidimo da smo prepoznati jer realizovani projekti poprimaju veliki značaj i odjek, što nama znači", navela je Šolakova.

01. oktobar, 2024.

SPOMEN OBILjEŽJE ZA OSAM CIVILNIH ŽRTAVA RATA

U selu Surjan danas je osveštana spomen ploča i služen je parastos za osam civila, a koje su u porodičnoj kući Pantelije Grmaša, u selu Surjan, hrvatski vojnici zapalili.

Radilo se većinom o starijim osobama. Među spaljenima je bila i nepokretna Radojka Rožić. Nakon što su nadležni organi obavili identifikaciju, ustanovljeno je da su žrtve zločina bili:

- Grmaš Pantelija, sin Stanka i Joke, rođen26.07.1926. godine u Surjanu

- Grmaš Sava, djevojački Aničić, kći Jove i Petre, rođena 19.01.1928. godine u Surjanu

- Jorganović Jelka, djevojački Aničić, kći Jovice i Petre, rođena 16.12.1934. godine u Surjanu

- Jorganović Radojka, djevojački Bjekić, kći Sime i Mare, rođena 08.10.1926. godine u Surjanu

- Kudra Branko, sin Ostoje i Vide, rođen 30.05.1938.godine u Šehovcima

- Rožić Branko, sin Simeuna i Jovanke, rođen14.03.1926. godine u Šehovcima

- Rožić Nevenka, djevojački Grmaš, kći Stanka i Joke, rođena 14.06.1932. godine u Šehovcima

- Rožić Radojka, kći Branka i Nevenke, rođena 15.04.1961. godine u Šehovcima.

Načelnik opštine Dragan Vođević, koji je u saradnji sa opštinskom Boračkom organizacijom bio inicijator postavljanja spomen ploče, naveo je da mu je žao što se do sada čekalo sa poslavljanjem spomen obilježja.

„Surjan je jedno od mnogobrojnih stratišta, a žrtve i njihove porodice nismo zaboravili. Dogovoreno je da i u narednim godinama redovno organizujemo pomene i sjetimo se svih stradalih“, istakao je Vođević.

Neđo Grmaš, koji je izgubio cijelu porodicu, naveo je da su žrtve zaslužile da ih pamtimo.

„Hvala svima koji su se potrudili da se nakon 29 godina postavi spomen ploča“, rekao je Grmaš.

Hrvatska okupacija opštine Mrkonjić Grad karakteristična je po brutalnim ubistvima civila, kako u toku izvođenja napadnih borbenih operacija, tako i tokom trajanja okupacije od septembra 1995.do februara 1996. godine. Civilne žrtve su zabilježene i u najudaljenijim i izolovanim selima i zaseocima, u kojima je poslije ulaska HV i HVO ostao tek poneki i to stariji stanovnik. Civili su ubijani i tokom povlačenja stanovništva iz ugroženih područja. Osim stradanja od granatiranja, bilo je slučajeva ubistava poslije hapšenja i zatvaranja. U više slučajeva pronađeni su, nakon povratka vlasti RS, ostaci izgorjelih tijela u spaljenim kućama, a postoje indicije da su u vrijeme paljenja objekata tokom “čišćenja” terena ti ljudi bili živi spaljivani.

24. septembar, 2024.

ODRŽANA RADIONICA ZA DJECU NA TEMU „MIR“

U sklopu projekta „Jačanje uloge mjesnih zajednica“, koji je zajednički projekat Vlade Švajcarske i Švedske, a koji provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija uz saradnju Opštine Mrkonjić Grad, organizovana je radionica za djecu iz Dječijeg vrtića „Milja Đukanović“, a na temu mira.

Radionica se održala u prostorijama Društvenog centra, koji je rekonstruisan i opremljen u sklopu ovog projekta.

Ukupna finansijska vrijednost aktivnosti realizovanih u Opštini Mrkonjić Grad je 283.670 KM od čega je Opština Mrkonjić Grad uložila 111.995 KM, a MZ Projekat 171.675 KM.

U Opštini Mrkonjić Grad realizovane su slijedeće aktivnosti:

• Nabavka informatičke opreme za projektne mjesne zajednice i adaptacija prostora za Društveni centar,

• Usvojena je metodologija rada mjesnih zajednica, vizija mjesnih zajednica i operativni plan, kao i plan samoodrživosti društvenog centra,

• Provedene su obuke za predstavnike projektnih mjesnih zajednica (vođenje foruma, IT obuka, pisanje prijedloga projekata, strateško planiranje , inovacije u mjesnim zajednicama i druge)

• Provedeni forumi građana u 5 mjesnih zajednica.

Nakon održanih foruma u projektnim mjesnih zajednica i definisanja prioriteta, kao i nakon evaluacije, provedeno je 5 projekata:

1. MZ Bjelajce „Radovi rekonstrukcije dijela vodovodne mreže u MZ Bjelajca, Opština Mrkonjić Grad“,

2. MZ Baraći „Radovi rekonstrukcije dječijeg igrališta u MZ Baraći, Opština Mrkonjić Grad“,

3. MZ Novo Naselje „Radovi rekonstrukcije vidikovca u MZ Novo Naselje, Opština Mrkonjić Grad“,

4. MZ Podbrdo „Radovi rekonstrukcije na društvenom domu, Opština Mrkonjić Grad“,

5. MZ Podrašnica „Radovi rekonstrukcije na društvenog domu, Opština Mrkonjić Grad“.

Takođe, urađen je i Plan samoodrživosti Društvenog centra, u kom će se provoditi niz aktivnosti (npr. organizacija 13 radionica za žene-šivanje, vez, dekupaž, organizovanje 10 umjetničko sportskih radionica za djecu, te niz predavanja o zaštiti zdravlja žena, opasnosti društvenih mreža i plasiranje proizvoda).

Realizacijom MZ Projekta na području Opštine Mrkonjić Grad unapređeno je funkcionisanje mjesnih zajednica, poboljšani su uslovi rada, povećano je učešće građana u odlučivanju i realizovani su prioriteti definirani na forumima.

Invalid date

ODRŽANA LIKOVNA KOLONIJA

Likovna kolonija "Zelenkovac-Medna 2024" je održana u Eko-zoni Zelenkovac i u selu Medna. Učesnici kolonije i pored kišovitog vremena su imali priliku da upoznaju ljepote mrkonjićkog kraja.

Organizovana je posjeta Manastiru Medna, obilazak slapova rijeke Sane, Prizren grada, jezera Balkane i Hrama Svetog Save. Na koloniji je učestvovalo 14 umjetnika iz Beograda, Kragujevca, Sremske Mitrovice, Banja Luke, Gradiške, Vukosavlja i Mrkonjić Grada. Slikari, skulptor i bakrorezac su na koloniji stvorili 26 slika, 6 kamenih skulptura, dva bakroreza i desetak crteža.

Izložba radova nastalih na koloniji je organizovana 21. 09. 2024. godine ispred Hrama rođenja Presvete Bogorodice u Medni povodom hramovne slave i 22. sabora Medljanaca.

Likovnu koloniju su organizovali i podržali Eko-zona Zelenkovac, Art kafe Venus, Galerija Aksios Beograd i Opština Mrkonjić Grad.

Jedan od domaćina, Borislav Janković, čije je osnovno zanimanje slikarstvo, istakao je da je sa grupom saradnika odlučio da i ove godine organizuju druženje umjetnika - Likovnu koloniju.

"Ohrabreni smo kad nam je od strane Opštine prihvaćen projekat u okviru konkursa udruženja građana opštine Mrkonjić Grad. Bila su to početna sredstva ali još uvijek nedovoljna za koloniju koja bi mogla imati pravu širinu i prave efekte i odjeke", istakao je Janković.

Dodao je da u razgovoru sa dugogodišnjim prijateljem i saradnikom Milenkom Milekićem- Art kafe Venus, došli do više informacija i ideja kako da tu koloniju dignemo na viši nivo.

"Kako Milenko odavno posvećuje ljubav ka umjetnosti- organizuje izložbe , poetske večeri , promocije knjiga i okuplja ljubitelje istog iz našeg, malog grada. Vrlo je bitno da Milenko kupuje slike ne samo od nas lokalnih, već i sam ima ozbiljnu kolekciju umjetničkih dijela. Odlučili smo da ujedinimo snage i naravno materijalna sredstva i podijelimo svaku muku, trud ali i radost koju ovakva druženja donose. Od strane slikarskog karavana iz Srbije stiglo nam je pet vrhunskih metuzalema , vrlo iskusnih i vrijednih umjetnika. Srećan sam što su naši gosti umjetnici očarani svim ovim našim", zaključio je Janković.