06. maj, 2019.

Divna Aničić u Donjoj Gradini povodom Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac

Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Jasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Jevreja.

Sistem logora smrti Nezavisne Države Hrvatske /NDH/ obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina, kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac.

Na osnovu prvih ekshumacija koje je uradila državna komisija Federativne Narodne Republike Jugoslavije, a koje je potvrdio centar "Simon Vizental", zaključeno je da je u jasenovačkim logorima nestalo 500.000 Srba, 80.000 Roma, 32.000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.

U Memorijalnom kompleksu Jasenovac, koji danas pripada Hrvatskoj, kao žrtve su navedeni samo oni koji su identifikovani, odnosno 83.145 ubijenih.

Među stradalima za 1.337 dana postojanja logora Jasenovac bilo je više od 20.000 djece.

Njegova svetost patrijarh srpski Irinej je služio parastos sroskim žrtvama, a vijence su položili predsjedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, premijerka Srbije Ana Brnabić, predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Republike Srpske Radovan Višković , kao i predsednik Narodne Skupštine RS Nedeljko Čubrilović i ministri u vladama Republike Srpske i Srbije, a poručeno je da će Donja Gradina biti memorijalni kompleks koji će čuvati istinu o "srpskom holokaustu".