Projekat – "Zelena destinacija u dolini gornjeg toka Sane i Plive“

EU4Business- Za konkurentnu i inovativnu domaću ekonomiju

Uz podršku EU za razvoj ekoturizma i očuvanje prirodnih resursa

ZELENA DESTINACIJA U DOLINI SANE I PLIVE

Mrkonjić Gradu implementira projekat "Zelena destinacija u dolini gornjeg toka Sane i Plive“ kojim će se razviti nova eko-turistička i destinacija turizma na otvorenom duž rute Via Dinarica s ciljem povećanja konkurentnosti lokalnog turizma uz kreiranje novih turističkih paketa i njihovu promociju na međunarodnom planu. Za projekat „Zelena destinacija u dolini gornjeg toka Sane i Plive”, Evropska unija je izdvojila preko 192.000 eura bespovratnih sredstava u sklopu projekta EU4Busines, dok ukupna vrijednost projekta iznosi više od 240.000 eura i provodiće se u periodu od maja 2020. godine do novembra 2021. godine.

Dugoročni razvojni cilj koji želimo postići je održivost našeg regiona pružanjem novih mogućnosti za zapošljavanje i ostvarivanja dodatnog prihoda. Projektom će biti obuhvaćena valorizacija krajolika uz razvijanje infrastrukture manjih razmjera na tri mikro lokacije (uređenje kanjona Korane, penjalište Pecka i interaktivno igralište u selu Pecka) i GPS mapiranje biciklističkih i pješačkih staza s ciljem povezivanja funkcionalnog turističkog sadržaja i doživljaja u prirodi.

Slika 1. Kanjon Korane

Ovaj projekat doprinosi jednom od glavnih razvojnih kompromisa između potrebe za ekonomskim rastom i očuvanjem prirodnih resursa. Ambicija projekta je stvaranje atraktivne destinacije na ruti Via Dinarice i kreiranje kapaciteta koje zajednica može nastaviti razvijati u godinama koje dolaze.

Projekat provodi Opština Mrkonjić Grad (kao vodeći implementator), zajedno sa partnerima, UG Centar za životnu sredinu, kompanijom Advantis Konsalting  i kompanija "Zepter Passport". Projekat se implementira na području opština Mrkonjić Grad, Šipovo i Ribnik. Krajnji korisnici su mikro, mala i srednja preduzeća i preduzetnici, sa fokusom na mlade i žene koji žive u ruralnim područjima.

Slika 2. Penjalište Pecka

S ciljem jačanja ekonomije BiH, EU4Business projekat Evropske unije podstiče razvoj preduzetništva, izvozno orijentisanih sektora, turizma i poljoprivrede, kao i ruralni razvoj. Projekat je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija u iznosu od 15 miliona eura bespovratnih sredstava i Savezna Republika Njemačka u iznosu od 1,1 milion eura. Projekat zajednički provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do marta 2022. godine.

EU4Business je dio programa Lokalne razvojne strategije - Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH, koje podržava Federalno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) SR Njemačke.

Slika 3 Vizitor centar Pecka

Vrijednost projekta 471.023,00KM