Odabrani projekti NVO za 2013

Danas je u Skupštinskoj sali opštine Mrkonjić Grad upriličeno potpisivanje ugovora sa nevladinim organizacijama koje su dobile finansijska sredstva za realizaciju projekta podnijetih na konkursu za finansiranje projekata nevladinih organizacija. Ugovore su potpisali načelnica opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić i Đanmikaele Folja, direktor preduzeća ''RS Silikon'' d.o.o sa predstavnicima 12 nevladinih organizacija i udruženja sa područja opštine.

Ukupno je dodijeljeno 19.358 maraka za finansiranje 12 projekata, od čega će četiri projekta finansirati preduzeće ''RS Silikon''d.o.o. i osam projekata opština Mrkonjić Grad

‘’Na konkurs je pristigao 18 projekata, komisija je odobrila 12 projekata. Teme koje projekti obuhvataju uglavnom su iz oblasti, kulture, obrazovanja, sporta, ekologije i zaštite životne sredine i drugi projekti koji svojim kvalitetom i definisanim ciljevima utiču na razvoj naše loklane zajednice’’, rekla je Đurđica Šolak, sekretar komisije za odabir projekata i saradnik za mlade u opštini Mrkonjić Grad.

Načelnica opštine Divna Aničić kaže da očekuje od nevladinih organizacija da kroz ove projekte poboljšaju život građana u oblasti ekologije kulture i sporta.

''Opština Mrkonjić Grad  poslednjih nekoliko godina ima dobru saradnju sa nevladinim sektorom.  Uspostavili smo i određene procedure i načine da vam pomognemo, te da imate pravu ulogu u društvu onako kako vam i pripada. Veoma mi je drago da sprovodite takve projekte koji imaju uticaja na širu zajednicu i od kojih koristi imaju mnogi građani ovog grada, rekla Aničićeva. Dodajući da su ovo projekti koji su provodljivi i ostvarivi te su neki od njih postali tradicionalni.

Preduzeće ''RS Silikon'' finansiraće četiri projekta ukupne vrijednosti 7.600KM. Tako će Gradski hor ''Mali princ'' za projekat ''Raspjevena pahuljice'' dobiti 2.500 KM, Gradsko pozorište Mrkonjić Grad za projekat ''5. Festival dječijeg dramskog stvaralaštva'' 2.000KM, Teniski klub ''Nec'' 1.600KM  za realizaciju projekata ''Ljetnja škola tenisa 2013'' i Klub umjetničkih duša za ''Likovnu koloniju'' 1.600 KM.

Opština Mrkonjić Grad finansiraće osam projekata u iznosu od 11.758,80KM. Iznos od 2.500 KM dobiće Gradsko pozorište Mrkonjić Grad za projekat ''Dani pozorišta''. Po 2.000KM dobiće OO ''Centar'' za projekat ''Evropski forum mladih iz ruralnih područja 2013'' i OO Crveni krst za projekat Omladinski kamp ''Crveni krst-Magaljdol''. Udruženju žena ''Naša žena'' Podrašnica odobren je iznos od 1.462 KM za realizaciju projekta razvoj starih zanata ''Podraška šarenica''. Iznos od po 1.000KM odobren je Klubu umjetničkih duša za projekat 15.oktobarski odjeci ''OKO'', Ekološko-planinarskom udruženju ''Vidik'' za projekat ''Dani planinarenja i ekologije 2013.godine'' i Udruženju pčelara ''Matičnjak'' za projekat ''Pčele čuvaju čovjekovo zdravlje''.

Projekat ''Podrška djeci i omladini ometenoj u fizičkom i psihičkom razvoju'' Udruženja dnevni centar za djecu i omladinu ''Bubamara'' biće finansiran u ukupnom iznosu od 796,80 KM.

Opština Mrkonjić Grad podržava rad nevladinog sektora unazad nekoliko godina, tako je od 2008.godine do danas finansirano više od 70 projekta ukupne vrijednosti od oko 110 hiljada maraka.