01. јул, 2019.

Одржана 13. косачка смотра фолклора

На смотри су наступили фолклорни ансамбл Културног центра „Радоје Домановић“ из Раче Крагујевачке, Културно-умјетничко друштво „Врело“ из Шипова, те КУД-ови „Петар Први Карађорђевић Мркоњић“ и „Петар Кочић“ из Мркоњић Града.

Умјетнички руководилац КУД-а „Петар Први Карађорђевић Мркоњић“ Милица Грмаш рекла је новинарима да је смотру фолклора потребно његовати, јер се на тај начин чува идентитет. „Требамо се вратити нашим коријенима, а то су изворна ношња, гумени опанци, коса, пјесма и игра. Ми смо одиграли игре из Лесковца и Шумадије, влашке, шопске и македонске“, истакла  је Грмашева.

Организатор косачке смотре је КУД „Петар Први Карађорђевић Мркоњић“, а покровитељ општина Мркоњић Град.