00 387 50 220 920 kabinet_nacelnika@mrkonjic-grad.rs.ba Понедјељак – Петак 7.00h - 15.00h

Обавјештења

18. новембар, 2016.

ОДРЖАН АРАНЂЕЛОВДАНСКИ ВАШАР

На четвртом Сајму пољопривредних производа Аранђеловдански вашар данас у Мркоњић Граду представљене су народне рукотворине, традиционална јела, занатски производи, разне врсте ракија и мед.

  Уз богате трпезе, неизоставна је била игра и пјесма локалних културно-умјетничких друштава.

Према оцјени чланова жирија Нинослава Никићевића из Београда и Нермине Спахо из Сарајева, најквалитетнију шљивовицу имао је Гојко Јовић из Мркоњић Града, најбољу крушковачу Жељка и Ђорђе Ландека из Рибника, најбољу јабуковачу Миле Грујичић из Поткозарја, а најбољу дреновачу Никола Грубор из Дрвара.

Награђени су добили новчане награде.

Јовић, чија је шљивовица била најбоља и који је уједно и предсједник Удружења воћара, произвођача ракија и других производа "МГ Савка", каже да је овај крај познат по квалитетној шљивовици.

"У производњи ракије је битно да је здрав и чист плод, да се шљива укоми, пече по технолошким прописима и да одлежи у бурету. Имам разне врсте ракија крушку, јабуковачу, дуњевачу и до сада сам добио доста награда за њихов квалитет", казао је Јовић.

Ђорђо Цвијић из Мркоњића проглашен је за најбољег "градимира" Републике Српске, јер је показао највише умијећа приликом оцјењивања јачине мркоњићке шљивовице.

У склопу данашњег Аранђеловданског вашара одржан је фестивал домаће ракије, Етно-фестивал "Јабука", Дани меда, те Изложба рукотворина "Златни прсти".

Чланице Удружења жена "Наша жена" из села Подрашнице и ове године донијеле су квалитетну домаћу храну.

"Презентујемо стара, домаћа јела, све је природно. Донијеле смо и наше ручне радове - плетива, хеклања, ткања", навела је предсједник Удружења Борјана Јанковић и додала да овај крај има потенцијале за развој туризма.

Најљепши домаћи хљеб направила је Анђа Јањић из Брчког, а најљепшу кукурузу Коло српских сестара "Рођење Пресвете Богородице" из Мркоњић Града.

Најљепшу погачу направиле су жене из Кола српских сестра "Блага Марија" из Ораховљана, а најљепши сувенир Остоја Антић из Шипова.

Најљепши штанд имали су Божо Влачић из Требиња и Радован Вученовић из Мркоњића. Посебну је пажњу скренуо Влачићев најљепши штанд са производима од смокве.

"Прерађивач сам смокве. Дошао сам на фестивал да видим квалитет моје ракије. Донио сам слатко, пекмез, ликере, ракију од смокве, као и брашно од смоквиног листа", рекао је Влачић и додао да би за ракију од смокве требало издвојити око 50 евра.

Неизоставан и ове године на овој манифестацији био је Миленко Миловац из Шипова, познат по својим производима од дрвета.

"Често кажем да је овај крај највеће етно-село на свијету, почев од планине Мањаче до Виторога. Донио сам данас кашике, чанке, као и птицу од дрвета да подсјетимо туристе да овђе има највише врста птица, међу којима је велики тетријеб ријетка заштићена врста", рекао је Миловац.

Ћане Јакшић на вашар је донио богату палету производа од меда. Казао је да пчеле узгаја на породичном имању у мјесту Соколац код Шипова.

"Дуго се година бавим пчеларством. Познато је да је мед лијек. Редовном и правилном употребом пчелињих производа /прополис, матична млијеч, поленов прах/ човјек може да рјешава многе здравстве проблеме", истакао је Јакшић.

Посјетиоци вашара могли су данас да литар ракије од шљиве купе за 10 КМ, килограм меда и медовачу за 15 КМ, дрењу за 20 КМ, јабуковачу и дуњевачу за 10 КМ.

Пекмез од дренића и шипака кошта 10 КМ, а од шљива пет КМ. За јањски троножац требало је издвојити 200 КМ, за кашику преклапачу 10 КМ, а за чанак 20 КМ.

Данашњу манифестацију организовала је Агенција за привредни развој у сарадњи са општином Мркоњић Град, Спортско-културним центром "Петар Кочић", Удружењем пчелара "Матичњак" и Удружењем воћара, произвођача ракија и других производа "МГ Савка".

Покровитељи манифестације су општина Мркоњић Град, Министарство трговине и туризма, те Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске

Подели: