00 387 50 220 920 kabinet_nacelnika@mrkonjic-grad.rs.ba Понедјељак – Петак 7.00h - 15.00h

Све новости

14. октобар, 2024.

УСКОРО У МРКОЊИЋ ГРАДУ ПРВИ СТУДИО ЗА СНИМАЊЕ СВЈЕДОЧАНСТАВА СТРАДАЊА У ОДБРАМБЕНО-ОТАЏБИНСКОМ РАТУ

Први центар за снимање свједочанстава биће отворен и у Мркоњић Граду.

Фондација „Визуелни архив српског страдања“ у сарадњи са Републичком организацијом породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске а под покровитељством и уз подршку предсједника Републике Српске Милорада Додика, покренула је пројекат снимања свих доступних свједочанстава српског страдања током ратова деведесетих.

Начелник општине Драган Вођевић изјавио је да ће општина пружити пуну подршку овом пројекту, додатно наглашавајући да је Мркоњић Град један од симбола српске голготе и страдања у протекло одбрамбено- отаџбинском рату.

„Позивам све чланове породица палих бораца, ратне заробљенике, ратне војне инвалиде да се одазову на позив да учествују у снимању“, рекао је Вођевић.

Директор Фондације Денис Бојић изјавио је да је у току ове године планирано отварање десет студијских центара широм Републике Српске у којима ће чланови породица страдалих цивила и војника али и сви они који својом судбином свједоче о српском страдању, имати прилику да сниме своје свједочанство и оставе трајни запис о херојству и мучеништву својих најмилијих.

„Дигитална база ће бити доступна не само српском народу, него читавом човјечанству“, додао је Бојић.

Исидора Граорац, предсједница Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске, навела је да је дигитални архив важан како ради прошлости, тако и због будућих генерација.

„Мркоњић Град је једна од стардалнијих општина, те је због тога важно да први студио буде баш у Мркоњић Граду“, навела је Граорац.

На простору бивше Југославије током ратних дешавања деведесетих погинуло је и нестало више од 50.000 Срба, цивила, те припадника различитих војних формација. Овај број подразумијева збир свих жртава, од првог погинулог припадника ЈНА на простору Словеније па све до посљедње српске жртве на територији Косова и Метохије.

“ Визуелни архив српског страдања“ представља израду прве дигиталне базе података о страдању Срба, која се базира искључиво на снимању, архивирању те глобалном презентовању снимљених исповјести из првог лица.

10. октобар, 2024.

29 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА У ЗАПАДНОЈ КРАЈИНИ

У Мркоњић Граду данас је служен парастос за Србе у западној Крајини, убијене прије 29 година током агресије оружаних снага Хрватске и Петог корпуса такозване Армије БиХ, на 13 западнокрајишких општина.

Здружене снаге Хрватске војске, ХВО-а и такозване Армије БиХ, потпомогнуте дејствима НАТО-а, у септембру и октобру 1995. године извршиле су агресију на 13 западнокрајишких општина и убиле 2.014 српских војника и цивила, са вјековних огњишта протјерале 120.000 Срба, те опљачкале покретну имовину, а непокретну уништиле и онеспособиле.

Међу 2.014 убијених, њих 753 били су цивили, од којих 14 дјеце и 240 жена.

Изасланик предсједника Републике Српске Драган Вођевић рекао је да се обиљежавањем 29 година од страдања и прогона Срба из 13 западнокрајишких општина чува сјећање на болну прошлост, али и учвршћује одлучност да се никада не дозволи да се ови трагични догађаји понове.

"Данас се са тугом сјећамо једног од најтежих тренутака у новијој историји нашег народа – пада 13 западнокрајишких општина. Овај дан нас подсјећа на велику жртву коју су дали многи наши сународници, бранећи огњишта, слободу и право да живе на својој земљи", рекао је Вођевић на обиљежавању 29 година од злочина над 2.214 српских цивила и војника у овим општинама који су починили припадници хрватских оружаних снага и такозване Армије БиХ.

Он је истакао да се српски народ у том тешком периоду суочио са невиђеним искушењима, али је упркос свему преживио, усправио се и изградио Републику Српску, као симбол слободе и борбе за опстанак на овим просторима.

"На овај дан, наше мисли су са свим невино страдалим, са онима који су протјерани, са онима који су изгубили своје најмилије. Овдје смо да им одамо почаст, да им кажемо да их нисмо и нећемо заборавити и да су њихова храброст и жртва темељ на којем почива наша данашња слобода", рекао је Вођевић, који је начелник општине Мркоњић Град.

Он је указао да је обавеза ове генерације да гради бољу будућност, снажну и стабилну Републику Српску, у којој ће се сваки грађанин осјећати сигурно и слободно.

"Сада је вријеме да, у знак поштовања према жртвама, наставимо да радимо на јачању наших институција и свих аспеката друштва, како бисмо осигурали да њиховом жртвом није плаћена само слобода једног народа, већ и будућност генерација које долазе", рекао је Вођевић.

Мркоњић Град је постао симбол српског страдања, јер су у тој општини 1995. године почињени најстрашнији злочини над старцима, женама и дјецом, поручио је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Страхиња Ерац.

"У најтежим тренуцима Србија није окренула леђа својим сународницима и наставиће и даље да им помаже", рекао је Ерац у Мркоњић Граду на обиљежавању 29 година од агресије на 13 западнокрајишких општина и злочина над 2.214 српских цивила и војника.

Он је истакао да злочини који су почињени морају остати записани и да треба његовати културу сјећања.

Хрватске и муслиманске снаге заузеле су тада општине Рипач-Бихаћ, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупу на Уни и за собом оставиле пустош и масовне гробнице.

У масовној гробници у Мркоњић Граду ексхумирано је 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника МУП-а Републике Српске. Међу ексхумиранима било је 10 жена.

У мањим гробницама на подручју ове општине пронађено је још 176 тијела.

Када је ријеч о разарању, само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета процијењена је на 680 милиона КМ.

Овај историјски догађај од републичког организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

10. октобар, 2024.

ДАНАС ОБИЉЕЖАВАЊЕ 29 ГОДИНА ОД СТРАДАЊА СРБА У ЗАПАДНОЈ КРАЈИНИ

У организацији Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске, 10. октобра 2024. године (четвртак) у Мркоњић Граду обиљежиће се историјски догађај од републичког значаја „Страдање Срба у Западној Крајини“, према сљедећем програму:

Градско гробље-Спомен обиљежје масовне гробнице

-11:00 часова-парастос погинулим и убијеним војницима и цивилима, полагање вијенаца и цвијећа;

Трг српске војске-Централни споменик погинулим борцима

-11:45 часова-полагање вијенаца, цвијећа и обраћање званичника.

-12:00 часова-обраћање званичника и духовно-умјетмички програм.

У западној Крајини 1995. године убијено је више од двије хиљаде људи, а протјерано више од 120.000.

Хрватска војска са јединицама такозване Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране напала је у септембру и октобру 1995. године 13 западнокрајишких општина које су биле у саставу Републике Српске.

Након акције, пронађене су бројне масовне гробнице, од којих је највећа у Мркоњић Граду из које је ексхумирано 181. тијело жртава.

У мањим гробницама на подручју ове општине пронађено је још 176 тијела.

Када је ријеч о разарању, само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета процијењена је на 680 милиона КМ.

Invalid date

ОД ПРОЉЕЋА ПОЧИЊЕ СА РАДОМ ТУРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА

Начелник општине Мркоњић Град Драган Вођевић изјавио је, након састанка са министром трговине и туризма Денисом Шулићем, да од прољећа почиње са радом локална Туристичка организација, чији задатак ће да буде да бројне манифестације и природне љепоте презентује широј јавности.

„Договорили смо подршку Министарства трговине и туризма, како бисмо спремни дочекали нову туристичку сезону. Важно је да боравишна такса, која се уплати у Мркоњић Граду, овдје и остане“, истакао је Вођевић.

Министар Денис Шулић навео је да се у претходном периоду припремала документација за оснивање Туристичке организације, те да ће ово Министарство помоћи при раду, али и увезати Туристичку организацију са осталим организацијама и институцијама.

„Драго ми је да је кроз Стратегију развоја ова општина истакла туризам у сами врх приоритета, за наредни период“, истакао је Шулић.

Министар је посјетио и маркет „МГ Шики“, који је са тридесет производа, дио кампање „Друштвено одговорно“.

У Мркоњић Граду, у пет маркета, преко стотину артикала је свакодневно снижено.

01. октобар, 2024.

ПРЕДСТАВЉЕНО ШЕСТ РЕАЛИЗОВАНИХ ПРОЈЕКАТА

Омладинска банка Мркоњић Град реализовала је шест пројеката у области образовања, културе, спорта и свега што доприноси развоју дјеце.

Захваљујући томе, у подручном одјељењу вртића "Миља Ђукановић" у насељу Подоругла смјештено у порти Храма Светог Саве, реализован је пројекат "Весела библиотека", вриједности 1.800 КМ.

Директор вртића Александра Рољић изјавила је да у оквиру пројекта урађена и радионица за рад са дјецом, те набављене књиге, дјечија литература и васпитно-образовни материјал потребни за рад.

Учитељица у Основној школи "Петар Кочић" Тања Вођевић, у којој је реализован пројекат "Игром до здравља", рекла је да је урађена мини теретана на отвореном у дворишту ове школе како би дјеца од првог до трећег разреда могла да вјежбају, развијају психофизичке способности и буду активна.

Омладинска банка је у Средњој школи Мркоњић Град реализовала пројекат "Сервирај и побиједи". Ученик Милица Рудић рекла је да је пројекат реализован с циљем да би часови физичког васпитања били унпријеђени, те захвалила свима који су помогли у његовој реализацији.

У Основној школи "Иван Горан Ковачић" реализован је пројекат "Наша учионица" у оквиру којег су набављени географска карта, мултифункционална табла, мобилни пројектор, глобус, справе за математику.

У овој школи реализован је и пројекат "Учионица на отвореном" у оквиру којег су, између осталог, набављене бетонске клупе, столови и саксије. Вриједност пројекта је 1.700 КМ.

Такође, ЖОК „Балкана“ је набавио 16 комплета тренерки.

Ђурђица Шолак испред Одјељења за општу управу и друштвене дјелатности изјавила је да је да ће у овој години бити реализовано 12 пројеката у сарадњи Омладинске банке и Фондације мозаик.

"Већ 16 година смо ту. Видимо да смо препознати јер реализовани пројекти попримају велики значај и одјек, што нама значи", навела је Шолакова.

01. октобар, 2024.

СПОМЕН ОБИЉЕЖЈЕ ЗА ОСАМ ЦИВИЛНИХ ЖРТАВА РАТА

У селу Сурјан данас је освештана спомен плоча и служен је парастос за осам цивила, а које су у породичној кући Пантелије Грмаша, у селу Сурјан, хрватски војници запалили.

Радило се већином о старијим особама. Међу спаљенима је била и непокретна Радојка Рожић. Након што су надлежни органи обавили идентификацију, установљено је да су жртве злочина били:

- Грмаш Пантелија, син Станка и Јоке, рођен26.07.1926. године у Сурјану

- Грмаш Сава, дјевојачки Аничић, кћи Јове и Петре, рођена 19.01.1928. године у Сурјану

- Јоргановић Јелка, дјевојачки Аничић, кћи Јовице и Петре, рођена 16.12.1934. године у Сурјану

- Јоргановић Радојка, дјевојачки Бјекић, кћи Симе и Маре, рођена 08.10.1926. године у Сурјану

- Кудра Бранко, син Остоје и Виде, рођен 30.05.1938.године у Шеховцима

- Рожић Бранко, син Симеуна и Јованке, рођен14.03.1926. године у Шеховцима

- Рожић Невенка, дјевојачки Грмаш, кћи Станка и Јоке, рођена 14.06.1932. године у Шеховцима

- Рожић Радојка, кћи Бранка и Невенке, рођена 15.04.1961. године у Шеховцима.

Начелник општине Драган Вођевић, који је у сарадњи са општинском Борачком организацијом био иницијатор постављања спомен плоче, навео је да му је жао што се до сада чекало са послављањем спомен обиљежја.

„Сурјан је једно од многобројних стратишта, а жртве и њихове породице нисмо заборавили. Договорено је да и у наредним годинама редовно организујемо помене и сјетимо се свих страдалих“, истакао је Вођевић.

Неђо Грмаш, који је изгубио цијелу породицу, навео је да су жртве заслужиле да их памтимо.

„Хвала свима који су се потрудили да се након 29 година постави спомен плоча“, рекао је Грмаш.

Хрватска окупација општине Мркоњић Град карактеристична је по бруталним убиствима цивила, како у току извођења нападних борбених операција, тако и током трајања окупације од септембра 1995.до фебруара 1996. године. Цивилне жртве су забиљежене и у најудаљенијим и изолованим селима и засеоцима, у којима је послије уласка ХВ и ХВО остао тек понеки и то старији становник. Цивили су убијани и током повлачења становништва из угрожених подручја. Осим страдања од гранатирања, било је случајева убистава послије хапшења и затварања. У више случајева пронађени су, након повратка власти РС, остаци изгорјелих тијела у спаљеним кућама, а постоје индиције да су у вријеме паљења објеката током “чишћења” терена ти људи били живи спаљивани.

27. септембар, 2024.

ОДРЖАНЕ ГОСПОЈИНСКЕ УЛИЧНЕ ТРКЕ

У Мркоњић Граду одржана је 19. Госпојинска улична трка "Добро за мој град" у којој су учествовали ученици основних и средњих школа из Мркоњић Града и Језера.

Начелник општине Мркоњић Града Драган Вођевић рекао је да је данас прелијеп дан и важно дешавање у нашем граду, а које окупља породице, које дају подршку својим намлађим члановима.

„Ово је манифестација која се одржава већ деветнаест година, а захваљујући организаторима и дугогодишњим спонзорима“, нагласио је Вођевић.

Побједници из категорије првих разреда основних школа су добили по тротинет, а остали медаље и дипломе. Од 1. до 5. разреда основних школа награде се побједницима додјељују насумичним одабиром по категоријама у виду новчаног и поклон бона који могу искористити у бутику „Дејан“ у Мркоњић Граду.

Побједницима од 5. до 9. разреда основних школа и побједницима од 1. до 4. разреда средњих школа, насумичним одабиром по категоријама биће уручене новчане награде.

Организатор манифестације је КСЦ „Петар Кочић“, а генерални покровитељ Општине Мркоњић Град.

Спонзори манифестације су друштвено одговорна предузећа: ЗП „Хидроелектране на Врбасу“, „Нова банка“, „МГ МИНД“ и „Metalleghe Silicon“.

Invalid date

ПОТПИСАНИ УГОВОРИ О ПОДСТИЦАЈИМА ЗА ПЧЕЛАРЕ

Начелник општине Мркоњић Град Драган Вођевић потписао је данас Уговоре о подстицајима са 77 пчелара, за шта је из буџета издвојено око 17.000,00КМ.

Подстицај по пчелињем друштву износи 9,40 КМ, а Вођевић каже да је циљ да што више грађана користи средства која се пласирају посредством Агенције за привредни развој.

Он је навео да се из године у годину повећава број пчелара, који остварују прао на подстицај.

„Од 2015. године, од када Општина Мркоњић Град пласира средства за развој пчеларства, исплатили смо преко 122.000,00КМ подстицаја“, додао је Вођевић.

Синиша Кежић, предсједник Удружења пчелара „Матичњак“ је истакао да ово удружење има око 80 до 100 чланова.

„У посљедње три године јако се тешко бавити пчеларством, поготово ове године која је била лоша за пчеларе и производњу меда, а, осим тога, присутне су и болести које нападају пчелиња друштва. Проблем је и пласман на тржишту, продаја, долази се у ситуацију да је прави природни мед јако тешко продати“, рекао је Кежић.

24. септембар, 2024.

ОДРЖАНА РАДИОНИЦА ЗА ДЈЕЦУ НА ТЕМУ „МИР“

У склопу пројекта „Јачање улоге мјесних заједница“, који је заједнички пројекат Владе Швајцарске и Шведске, а који проводи Развојни програм Уједињених нација уз сарадњу Општине Мркоњић Град, организована је радионица за дјецу из Дјечијег вртића „Миља Ђукановић“, а на тему мира.

Радионица се одржала у просторијама Друштвеног центра, који је реконструисан и опремљен у склопу овог пројекта.

Укупна финансијска вриједност активности реализованих у Општини Мркоњић Град је 283.670 КМ од чега је Општина Мркоњић Град уложила 111.995 КМ, а МЗ Пројекат 171.675 КМ.

У Општини Мркоњић Град реализоване су слиједеће активности:

• Набавка информатичке опреме за пројектне мјесне заједнице и адаптација простора за Друштвени центар,

• Усвојена је методологија рада мјесних заједница, визија мјесних заједница и оперативни план, као и план самоодрживости друштвеног центра,

• Проведене су обуке за представнике пројектних мјесних заједница (вођење форума, ИТ обука, писање приједлога пројеката, стратешко планирање , иновације у мјесним заједницама и друге)

• Проведени форуми грађана у 5 мјесних заједница.

Након одржаних форума у пројектним мјесних заједница и дефинисања приоритета, као и након евалуације, проведено је 5 пројеката:

1. МЗ Бјелајце „Радови реконструкције дијела водоводне мреже у МЗ Бјелајца, Општина Мркоњић Град“,

2. МЗ Бараћи „Радови реконструкције дјечијег игралишта у МЗ Бараћи, Општина Мркоњић Град“,

3. МЗ Ново Насеље „Радови реконструкције видиковца у МЗ Ново Насеље, Општина Мркоњић Град“,

4. МЗ Подбрдо „Радови реконструкције на друштвеном дому, Општина Мркоњић Град“,

5. МЗ Подрашница „Радови реконструкције на друштвеног дому, Општина Мркоњић Град“.

Такође, урађен је и План самоодрживости Друштвеног центра, у ком ће се проводити низ активности (нпр. организација 13 радионица за жене-шивање, вез, декупаж, организовање 10 умјетничко спортских радионица за дјецу, те низ предавања о заштити здравља жена, опасности друштвених мрежа и пласирање производа).

Реализацијом МЗ Пројекта на подручју Општине Мркоњић Град унапређено је функционисање мјесних заједница, побољшани су услови рада, повећано је учешће грађана у одлучивању и реализовани су приоритети дефинирани на форумима.

Invalid date

ОДРЖАНА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА

Ликовна колонија "Зеленковац-Медна 2024" је одржана у Еко-зони Зеленковац и у селу Медна. Учесници колоније и поред кишовитог времена су имали прилику да упознају љепоте мркоњићког краја.

Организована је посјета Манастиру Медна, обилазак слапова ријеке Сане, Призрен града, језера Балкане и Храма Светог Саве. На колонији је учествовало 14 умјетника из Београда, Крагујевца, Сремске Митровице, Бања Луке, Градишке, Вукосавља и Мркоњић Града. Сликари, скулптор и бакрорезац су на колонији створили 26 слика, 6 камених скулптура, два бакрореза и десетак цртежа.

Изложба радова насталих на колонији је организована 21. 09. 2024. године испред Храма рођења Пресвете Богородице у Медни поводом храмовне славе и 22. сабора Медљанаца.

Ликовну колонију су организовали и подржали Еко-зона Зеленковац, Арт кафе Венус, Галерија Аксиос Београд и Општина Мркоњић Град.

Један од домаћина, Борислав Јанковић, чије је основно занимање сликарство, истакао је да је са групом сарадника одлучио да и ове године организују дружење умјетника - Ликовну колонију.

"Охрабрени смо кад нам је од стране Општине прихваћен пројекат у оквиру конкурса удружења грађана општине Мркоњић Град. Била су то почетна средства али још увијек недовољна за колонију која би могла имати праву ширину и праве ефекте и одјеке", истакао је Јанковић.

Додао је да у разговору са дугогодишњим пријатељем и сарадником Миленком Милекићем- Арт кафе Венус, дошли до више информација и идеја како да ту колонију дигнемо на виши ниво.

"Како Миленко одавно посвећује љубав ка умјетности- организује изложбе , поетске вечери , промоције књига и окупља љубитеље истог из нашег, малог града. Врло је битно да Миленко купује слике не само од нас локалних, већ и сам има озбиљну колекцију умјетничких дијела. Одлучили смо да ујединимо снаге и наравно материјална средства и подијелимо сваку муку, труд али и радост коју оваква дружења доносе. Од стране сликарског каравана из Србије стигло нам је пет врхунских метузалема , врло искусних и вриједних умјетника. Срећан сам што су наши гости умјетници очарани свим овим нашим", закључио је Јанковић.

23. септембар, 2024.

НАБАВЉЕНО ВОЗИЛО ЗА ПРЕВОЗ ДИЈАЛИЗНИХ ПАЦИЈЕНАТА

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске др Ален Шеранић посјетио је данас општину Мркоњић Град, гдје се састао са начелником општине др Драганом Вођевићем.

Том приликом, посјетили су Дом здравља "Др Јован Рашковић", гдје је представљено ново возило, које ће да служи за превоз дијализних пацијената.

"Захваљујући иницијативи Удружења дијализираних, трансплатираних и хроничних бубрежних болесника успјели смо да реализујемо овај пројекат, а који је укључио Владу Републике Српске, одговорно предузеће Хидроелектране на Врбасу, Општину Мркоњић Град, Дом здравља и Центар за социјални рад", навео је Шеранић.

Начелник општине Драган Вођевић рекао је да је возило коштало 134.472,78КМ.

"Ово је изузетно значајан пројекат за пацијенте који живе са хемодијализом, те морају три пута седмично ићи на УКЦ Бања Лука", истакао је Вођевић.

Драгомир Бајић, који већ 14 година иде на хемодијализу, навео је да пацијентима ново возило веома значи, како због безбједности, тако и због комфора.

Директор ЈЗУ Дом здравља "Др Јован Рашковић" Дејан Гавриловић је додао да је ова установа добила сагласност Министарства и Општине Мркоњић Град за оснивање Центра за физикалну рехабилитацију.

"У току су радови на санацији простора, а очекујемо да ћемо услуге физикалне рехабилитације почети да пружамо од почетка наредне године", истакао је Гавриловић.