10. jun, 2019.

Prenos Moštiju prepodobnomučenika Medljanskih

Litija je krenula ispred hrama Presvete Bogorodice a nju su sačinjavali:  monaštvo, sveštenstvo, vojska i vjerni narod. Njegovo Preosveštenstvo Episkop bihaćko-petrovački i rmanjski g. Sergije dopratio je litijski svete Mošti koje su bile nošene na ramenima sveštenika. Poslije toga  služena je  sveta arhijerejska Liturgija koju je predvodio, po blagoslovu Episkopa bihaćko-petrovačkog i rmanjskog g. Sergija Episkop pološko-kumanovski Joakim.  Poslije pročitanog Jevanđelja velikom broju okupljenog naroda obratio se domaćin Vladika Sergije i pozdravio sve prisutne, naglašavajući  značaj ovog događaja. „ Mi danas proslavljamo prenos svetih Moštiju novootkrivenih prepodobnomučenika Medljanskih koji su se javili u poslednja vremena svedočeći Vaskrsenje Hrista Boga i Život Vječni“, istakao je Episkop bihaćko-petrovački i rmanjski g. Sergije.

Načelnica opštine Mrkonjić Grad  Divna Aničić istakla je da je opštinska uprava u skladu sa svojim mogućnostima  pomagala izgradljnju crkve i manastirskog konaka „Drago mi je da je konak zaživio, imamo i dvije monahinje, mošti koje su prenesene predstavljaju veliku svetinju  i nadam se da će se tek čuti za manastir Medna“, rekla je Aničićeva. Pored načelnice bili su prisutni i zamjenik načelnika Miroslav Komlenić, sekretar Skupštine opštine Saša Radić, načelnik Odjeljenja za prostorno planiranje i komunalne poslove Slobodan Rajković i načelnik Odjeljenja za izgradnju grada i upravljanje imovinom Nedeljko Antić.