28. avgust, 2016.

DAN USPENjA PRESVETE BOGORODICE – VELIKA GOSPOJINA U GUSTOVARI

Na dan Uspenja Presvete Bogorodice-Velika Gospojina, u selu Gustovara clužena je sveta arhijerejska liturgija i održan narodni zbor. Svetu liturgiju služio je arhimandrit Vasilije Kostić, uz sasluženje paroha gustovaračkog Dragana Savičić, paroha karanovačkog u penziji Stojke Strika, paroha vrbljanskog Petra Milovanovića i oca Pavle Tice, jeromonaha i sabrata manastira Duga Njiva.

Uspenje Presvete Bogorodice ili Međudnevnica je dan kada se ona vaznela na nebo i predala svoj duh u ruke Spasitelja. Predanje kaže da je Bogorodica živjela 60 godina, prema nekim izvorima 72, da je nadživjela sina svoga i kao svjedok mnogih slavnih događanja, nastavila njegovu misiju. U nekim krajevima smatraju da je u periodu između dvije Gospojine, Velike i Male najbolje brati ljekovito bilje kojim se liječe zarazne bolesti.

Veliki broj vjernika iz sela Gustovara, kao i sa područja opštine Mrkonjić Grad i dijaspore, prisustvovao je molitvenom sabranju.

Liturgiji su prisustvovali ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija, načelnica opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić i predsjednik Skupštine Milenko Milekić sa saradnicima.

- Srpski narod mora da se složi, da ide u Crkvu i moli se Bogu. Post i molitva je jedino srpsko oružje draga braćo. Nevolja je bilo i bivaće, ljudi i neljudi je bivalo i bivaće. Okolnosti ne zavise uvek od nas, ali da li ćemo biti ljudi ili neljudi to od nas zavisi, govorio je arhimandrit Vasilije.

Po završenoj liturgiji, vjerni narod zajedno sa sveštenicima krenuo je u trokratni litijski ophod oko hrama, poslije čega je pročitano litijsko jevanđelje.

Poslije toga se otišlo do spomen obilježja palim borcima i civilnim žrtvama Odbrambeno-otadžbinskog rata iz sela Gustovara, gdje je obavljen pomen i položeno cvijeće od strane predstavnika opštine Mrkonjić Grad, Boračke organizacije i porodica palih boraca i civilnih žrtava rata.

- Zahvalni smo ovim ljudima što su svoje živote položili u temelje Republike Srpske i omogućili nama da možemo u svojoj zemlji slobodno živjeti, slaviti i obilježavati svoje slave, rekao je predsjednik Boračke organizacije Mrkonjić Grad Milan Stevanić.

Nakon toga saborovanje je nastavljeno  za trpezom u parohijskoj sali i organizovanim mjestima ispred parohijske kuće, uz kulturno umjetnički program

KUD ''Petar I Karađorđević Mrkonjić“