Вијести

27. јун, 2019.

Усвојена информација о реализацији капиталних инвестиција за 2018. годину

У 2018. години значајно је истакнути и учешће грађана у реализацији неких капиталних пројеката, прије свега изградњи улица и локалних путева у износу од преко 196.019,80 КМ, при чему се највећи дио средстава односи на средства прикуљена за асфалтирање локалних и некатегорисаних путева на подручју општине.

Вриједност капиталних пројеката реализованих средствима Владе РС (било као трансфер буџету општине или директним инвестицијама) износи 861.167,34 КМ.

Ефекти поменутих капиталних инвестиција јесу рјешавање инфраструктурних проблема и побољшање јавних услуга на подручју општине у готово свим сферама живота грађана. Унапријеђена је путна, водоводно-канализациона и електро-енергетска инфраструктура, али су у значајној мјери побољшане и неке јавне услуге грађанима општине Мркоњић Град, као нпр. здравствене услуге, образовање, спорт и рекреација, сигурност грађана.

У извјештајној, 2018. години укупно је реконструисано и изграђено 1058 метара нових и дотрајалих градских улица, а асфалтирано је 11.200 метара локалних путева у сеоским подручјима. Уједно је и реконструисано 1790 метара локалних путева. Такође, урађено је и 433 метра канализационе мреже у насељеном мјесту Бараћи. На сеоском подручју урађено је 11.100 метара нове водоводне мреже (од чега се на село Ораховљани односи 5.500 метара, а Дабрац 5.600 метара). Посебно се истичу пројекти водоснабдјевања села Оћуне, Ораховљани и Дабрац. У 2018. години завршени су пројекти и пуштена је вода за села Оћуне и  Ораховљане, изграђен је базен за потребе водовода Дабрац од 50 м3 који је тренутно у фази тестног испитивања прије пуштања воде.

Оно што преостаје је да се и у наредном периоду капиталним инвестицијама посвети посебна пажња, а нарочито изналажењу алтернативних извора финансирања капиталних пројеката.