00 387 50 220 920 kabinet_nacelnika@mrkonjic-grad.rs.ba Понедјељак – Петак 7.00h - 15.00h

Обавјештења

28. децембар, 2016.

Одржан састанак Савјета за безбједност саобраћаја

Данас је у општини Мркоњић Град одржана редовна сједница Савјета за безбједност саобраћаја. На сједници је расправљано о стању безбједности саобраћаја на подручју општине у текућој години, као и о кампањама које су у току.

На сједници је закључено да је стање у првих 11 мјесеци текуће године  здовољавајуће, рекла је Биљана чегар секретар Савјета.

''Најкритичнији нам је био мјесец април када је на путном правцу Мркоњић Град – Шервалов кук смртно стардало девет лица. Након тога је урађено низ мјера како би дошло до побољшања стања на тој дионици пута, односно стабилизације постојећег проблема. Направљена је заштитна ограда – једна од најсавременијих у БИХ, урађена је боља и ефектнија сигнализација, а у плану је и реконструкција те дионице у наредном периоду'', рекла је Чегарева . Додајући да се од априла није десила ни једна саобраћајна незгода са смртно страдалим лицима на поменутој дионици пута, те да се тако дијелом успио зауставити постојећи проблем.

На сједници је било ријечи и о великој превентивној кампањи "Алкохол+волан=Убитачна комбинација"/"Срећна нова, без жртава". Акција ће се спроводити до 31. јануара 2017. године, а ова кампања се проводи с циљем повећања нивоа безбједности саобраћаја у Републици Српској кроз смањење броја возача и младих који у саобраћају учествују под дејством алкохола.

Кампањом се жели утицати на промјену ставова код возача (посебно младих возача) који у саобраћају учествују под утицајем алкохола. Кампањом се шаље порука и широј јавности да је вожња под утицајем алкохола друштвено неприхватљиво понашање.

У Републици Српској у периоду од јануара до октобра 2015. године догодило се 7.634 саобраћајне незгоде. У тим саобраћајним незгодама смртно су страдала 129 лица, а 607 лица је задобило тешке тјелесне повреде.

Статистике показују да чешће смртно страдају недужни сапутници, путници у другом сударном возилу, пјешаци и сл. у односу на пијаног возача који проузрокује саобраћајну незгоду. Чињеница је, дакле, да посљедице вожње под утицајем алкохола највише трпе недужни, а међу њима и особе најближе возачу (супруга, дјеца, родитељи, брат, сестра, друг, ...). Контролом возача на присуство алкохола у крви од стране полиције утврђено је да сваки четврти возач управља под дејством алкохола.

Кампањом ће се покушати утицати на промјену ставова возача да не учествују у саобраћају ако су под утицајем алкохола, као и да је вожња под утицајем алкохола друштвено неприхватљиво понашање. Надаље, покушаће се утицати на младе возаче и њихове вршњаке, као једну од веома ризичну групу у саобраћаја. Истраживања су показала да у свијету највише страдају млади у старосној доби од 18 до 30 година (Свјетска здравствена организација, 2004).

Такође, опасност представљају и пјешаци ако су под утицајем алкохола, а крећу се коловозом на јавном путу  у насељу и ван насељеног мјеста. Реализацијом кампање очекује се смањење броја возача (првенствено младих возача) и пјешака који у саобраћају учествују под утицајем алкохола.

Подели: