Вијести

06. мај, 2019.

Дивна Аничић у Доњој Градини поводом Дана сећања на жртве усташког злочина у концентрационом логору Јасеновац

Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора закључила је да су Хрвати у Јасеновцу и Доњој Градини убили више од 700.000 Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја.

Систем логора смрти Независне Државе Хрватске /НДХ/ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина, као највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац.

На основу првих ексхумација које је урадила државна комисија Федеративне Народне Републике Југославије, а које је потврдио центар "Симон Визентал", закључено је да је у јасеновачким логорима нестало 500.000 Срба, 80.000 Рома, 32.000 Јевреја и неколико десетина хиљада антифашиста различитих националности.

У Меморијалном комплексу Јасеновац, који данас припада Хрватској, као жртве су наведени само они који су идентификовани, односно 83.145 убијених.

Међу страдалима за 1.337 дана постојања логора Јасеновац било је више од 20.000 дјеце.

Његова светост патријарх српски Иринеј је служио парастос сроским жртвама, а вијенце су положили предсједавајући Председништва БиХ Милорад Додик, премијерка Србије Ана Брнабић, предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, премијер Републике Српске Радован Вишковић , као и председник Народне Скупштине РС Недељко Чубриловић и министри у владама Републике Српске и Србије, а поручено је да ће Доња Градина бити меморијални комплекс који ће чувати истину о "српском холокаусту".