00 387 50 220 920 kabinet_nacelnika@mrkonjic-grad.rs.ba Понедјељак – Петак 7.00h - 15.00h

Обавјештења

10. октобар, 2016.

Обиљежена 21 година од Страдања Срба у Западној Крајини

У Мркоњић Граду данас је обиљежена 21 година од страдања Срба у западној Крајини 1995. године. Парастос за страдале служен је у капели Светог апостола Марка на Православном гробљу, а вијенци су положени на спомен-обиљежје масовне гробнице на овом гробљу, као и на централном спомен-обиљежју погинулим борцима Отаџбинско-одбрамбеног рата на Тргу српске војске.

Обиљежавање ове тужне годишњице организовао је Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, чији је предсједник Миленко Савановић изразио наду да ће починиоци злочина над српским народом на овом простору бити кажњени.

Он је подсјетио да је Хрватска војска са јединицама такозване Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране у септембру и октобру 1995. године напала 13 западнокрајишких општина и том приликом је убијено 1.644 људи, а протјерано је 120.000 Срба.

"Програмски и планирано су убијали људе на најгори могући начин као што су то чиниле усташе 1941. и 1945. године у логорима", рекао је Савановић и додао да "највише боли" што Хашки трибунал и Тужилаштво БиХ никога нису процесуирали за ова недјела.

Према његовим ријечима, током ове страховите офанзиве на српски етнички чисти простор дошло је до огромних разарања и људских жртава.

"Погинуло је 1.644 људи, а још 420 цивила и војника води се као нестало", рекао је Савановић и додао да су размјере страдња биле огромне, како у људском, тако и у материјалном смислу.

Он је навео да је само у Мркоњић Граду утврђена материјална штета од 680 милиона КМ.

"У Мркоњић Граду је пронађена највећа масовно гробница са 181 жртвом, а на локалним гробљима пронађено је још 176 жртава", рекао је Савановић.

Он је изразио наду да ће у наредном периоду "доћи људи који ће знати да казне злочин и оне који су чинили зла и недјела над српскинм народом и њиховом имовином на овом простору".

Начелница општине Мркоњић Град Дивна Аничић апеловала је данас да буду процесуирани починиоци ратних злочина над Србима у 13 западнокрајишких општина 1995. године.

"Апелујем да надлежни процесуирају оне који су починили злочине прије 21 годину, посебно у Мркоњић Граду јер је срамотно да још нико није одговарао", поручила је Аничићева.

Она је подсјетила да су становници Мркоњић Града у јесен 1995. године протјерани са својих огњишта и да су се 4. фебруара наредне године вратили у девастиран град.

"Ми смо Мркоњић Град обновили како смо знали и умјели, а многи протјерани из других западнокрајишких општина нису се вратили на огњишта", нагласила је Аничићева.

Она је додала да су то била тешка времена за Републику Српску, у којима је Српска одбрањена.

"Српску смо и недавно одбранили достојанствено, у миру - недавним референдумом", рекла је Аничићева.

Породице жртава су огорчене и не вјерују да ће правда за њихове страдале доћи.

Петар Митрић, који је у мркоњићкој масовној гробници пронашао посмртне остаке брата и рођаке, каже да су налази патолога показали да су све жртве масовне гробнице на звјерски начин мучене и убијене.

"Есхумацију сам испратио од првог до посљедњег дана и призори су били стравични. Нико није одговарао. Немам више ријечи за све ово", рекао је Митрић.

Разочарење не крије ни Здравко Караћ, који је у масовној гробници пронашао посмртне остатке брата.

"Имали смо своје представнике у Тужилаштву БиХ и ништа нису направили. Све је то под утицајем међународне заједнице. Не вјерујем да ће се икад ови злочини процесуирати", рекао је Караћ.

Хрватска регуларна војска са јединицима такозване Армије БиХ и Хрватског вијећа одбране напала је у септембру и октобру 1995. године 13 западнокрајишких општина са већинским српским становништвом - Рипач, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупа на Уни.

Те општине биле су у саставу Републике Српске и са тог подручја муслиманско-хрватске снаге убиле су 1.644 војника и цивила, са вјековних огњишта протјерале 120.000 Срба, опљачкале покретну имовину, а непокретну уништиле и онеспособиле.

Само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета је 680 милиона КМ. Хрватске и муслиманске снаге за собом су оставиле пустош и масовне гробнице.

У Мркоњић Граду ексхумирано је 181 тијело жртава, међу којима 81 цивил, 97 бораца Војске Републике Српске, три припадника МУП-а Републике Српске. Међу ексхумираним је 10 жена.

У мањим гробницама у тој општини пронађено је још 176 тијела цивила, припадника Војске и МУП-а Републике Српске.

У овој операцији учествовао је и Пети корпус такозване Армије БиХ којим је командовао Атиф Дудаковић о чему постоји видео-запис на коме се види како издаје наредбу да се уништи све што је српско на овим просторима.

Иако су познати и налогодавци и починиоци, за ове злочине још нико није одговарао.

У знак сјећања на страдале Србе, приказан је и документарни филм Мирослава Станковића "Континуитет" који говори о трагичној судбини српског народа у протеклом вијеку, од Анексионе кризе 1908. године до посљедњег одбрамбено-отаџбинског рата.

Подели: