24. септембар, 2024.

ОДРЖАНА РАДИОНИЦА ЗА ДЈЕЦУ НА ТЕМУ „МИР“

У склопу пројекта „Јачање улоге мјесних заједница“, који је заједнички пројекат Владе Швајцарске и Шведске, а који проводи Развојни програм Уједињених нација уз сарадњу Општине Мркоњић Град, организована је радионица за дјецу из Дјечијег вртића „Миља Ђукановић“, а на тему мира.

Радионица се одржала у просторијама Друштвеног центра, који је реконструисан и опремљен у склопу овог пројекта.

Укупна финансијска вриједност активности реализованих у Општини Мркоњић Град је 283.670 КМ од чега је Општина Мркоњић Град уложила 111.995 КМ, а МЗ Пројекат 171.675 КМ.

У Општини Мркоњић Град реализоване су слиједеће активности:

• Набавка информатичке опреме за пројектне мјесне заједнице и адаптација простора за Друштвени центар,

• Усвојена је методологија рада мјесних заједница, визија мјесних заједница и оперативни план, као и план самоодрживости друштвеног центра,

• Проведене су обуке за представнике пројектних мјесних заједница (вођење форума, ИТ обука, писање приједлога пројеката, стратешко планирање , иновације у мјесним заједницама и друге)

• Проведени форуми грађана у 5 мјесних заједница.

Након одржаних форума у пројектним мјесних заједница и дефинисања приоритета, као и након евалуације, проведено је 5 пројеката:

1. МЗ Бјелајце „Радови реконструкције дијела водоводне мреже у МЗ Бјелајца, Општина Мркоњић Град“,

2. МЗ Бараћи „Радови реконструкције дјечијег игралишта у МЗ Бараћи, Општина Мркоњић Град“,

3. МЗ Ново Насеље „Радови реконструкције видиковца у МЗ Ново Насеље, Општина Мркоњић Град“,

4. МЗ Подбрдо „Радови реконструкције на друштвеном дому, Општина Мркоњић Град“,

5. МЗ Подрашница „Радови реконструкције на друштвеног дому, Општина Мркоњић Град“.

Такође, урађен је и План самоодрживости Друштвеног центра, у ком ће се проводити низ активности (нпр. организација 13 радионица за жене-шивање, вез, декупаж, организовање 10 умјетничко спортских радионица за дјецу, те низ предавања о заштити здравља жена, опасности друштвених мрежа и пласирање производа).

Реализацијом МЗ Пројекта на подручју Општине Мркоњић Град унапређено је функционисање мјесних заједница, побољшани су услови рада, повећано је учешће грађана у одлучивању и реализовани су приоритети дефинирани на форумима.