Pitanje za nadležnu službu, zašto se ne održava zgrada stare robne kuće u Karađorđevoj ulici, Sa zgrade vise polomljeni prozori i stakla te predstavljaju opasnost za pješake koji svakodnevno prolaze ispred...zgrada se nalazi u centru grada i sramota je da niko ne reaguje...jel treba da nečije dete strada
Одговор:
Поштовани,
Захваљујемо Вам се на питању и пријављеном проблему. Овим путем Вас обавјештавамо да смо контактирали власника зграде, пошто се ради о приватној имовини.
Власник зграде је рекао да ће да санира зграду и тако спријечи потенцијалне опасности и несреће.
С поштовањем,
Poštovani,
Obraćam vam se zbog problema u vezi sa javnom rasvjetom u selu Podrašnica. Naime, tri ulične svjetiljke koje obuhvataju veći drumski prostor duž samo jednog domaćinstva ne rade noćima. Potpuno svjesna činjenice da zbog uštede energetske efikasnosti postoji mogućnost da redukujete potrošnju električne energije, smatram da nije bezbjedno, a ni korektno, da tako veliki drumski prostor bude u potpunom mraku i da su čak tri stuba jedan za drugim potpuno nefunkcionalni, što nije slučaj sa ostalim dijelovima koji obuhvataju ostatak drumske rasvjete.
S obzirom na činjenicu da opština Mrkonjić Grad izdvaja značajna novčana sredstva za usluge održavanja ulične i drumske rasvjete urbanih i vanurbanih područja opštine Mrkonjić Grad, očekujem da ćete ovu primjedbu proslijediti nadležnom odjeljenju i izvođaču radova kako bi se eventualni kvar i nepravilnosti ispravili.
U nadi da će se pristupiti otklanjanju problema s ciljem povećanja bezbjednosti građana i vozača, srdačno vas pozdravljam!
Одговор: Поштована,
Прије свега, хвала на указаном проблему и исцрпном образложењу истог!
Кварова је јако пуно, како у урбаном, тако и у ванурбаном дијелу општине.
Надлежна служба одржавања јавне расвјете, испред општинске управе, ће изаћи на терен у
што краћем року, сагледати могућности рјешавања проблема, те ћемо настојати да исти ријешимо.
С поштовањем,
Postovani, da li mozete zastititi poljop.proizvodjace od pojedinaca i pravnih lica koja ne postuju ugovorene obaveze. Naime, PZ NOVA, PODRASNICA BB, ciji je vlasnik Lakic Predrag, nije platio TODIC STEVI I RADOJKI 2130 litara mleka koje je otkupio jos 2016.god.
Slucaj nije zastareo jer imamo dokaze da smo vise puta kontaktirali vlasnika i trazili da izmiri svoju obavezu. On to nije ucinio iako je rekao da ponovo otvorimo tekuci racun kako bi novac uplatio, zatim je obecavao gotovinsku isplatu jer firma ne postoji, a firma je aktivna u REGISTRU PRIVREDNIH SUBJEKATA itd.
Nadam se da cete ovom slucaju posvetiti paznju i pomoci nam da resimo problem.
Srdacan pozdrav!
Одговор: Poštovani,
U vezi Vašeg dopisa, želimo da Vas obavijestimo da Opštinska uprava Mrkonjić Grad nema ingerencije ni ovlaštenja, a niti načina da rješava ovakve i slične slučajeve. Žao nam je što je došlo do ovakve situacije ali predlažemo da Vaša prava koja su, kako se vidi iz vašeg dopisa očigledno ugrožena, potražite putem nadležnog suda.
S poštovanjem,
Opštinska uprava Mrkonjić Grad
Интересује ме ко уређује општински сајт, првенствено због мијешања екавице и ијекавице? Нпр. пише "венчаних" и "уверење", а овамо је све на ијекавици.
Одговор: Поштовани,
Хвала Вам на питању и сугестијама.
Сајт општине Мркоњић Град је још у фази израде и допуне одређених информација,мјењања садржаја,…
Стога и ову грешку ћемо ускоро поправити.
Молимо Вас за разумјевање.
С поштовањем,
Поштовани,
Радим на једном пројекту унапређења доступности цивилне заштитет на интернету. Анализирам по том питању странеице јединица локалне самоуправе. С тим у вези интересује ме неколико ствари:
- Да ли је могуће на Вашу страницу додати банер цивилне заштите,
- Да ли је могуће тај банер повезати са посебном подстраницом која би била саставни дио Ваше странице а која би била посвећена цивилној заштити и на којој би биле истакнуте информације о плановима, процјенама, сигналима, документима, повјереницима и свиме оним чиме се бави ЦЗ Ваше општине,
-Посебно ме интересује да ли би то захтјевало додатни трошак за општину и колики би то трошак био?
Унапријед се захвалљујем
Др Драгиша Јуришић
065687840
Одговор: Поштовани,
Новим пројектом ЦЗ "Модернизација и опремање општина у РС" у који је ушла и општина Мркоњић Град, предвиђено је да се инсталира банер ЦЗ општине Мркоњић Град у којем ће бити садржане све информације, активности, и корисни линкови РУЦЗ за горе поменуту област. Планирано је да се пројекат реализује у току ове године.
Срдачан поздрав,
Ovim putem zelim da se pozalim na rad medicinske sestre u vrticu Milja Djukanovic. Jer sam primjetio da radi bez nekoga entuzijazma da pomogne djeci, svako dijete i malo bolesno i koje je bilo kod doktora vec ona bi vratila kuci.
Jel vi mislite da cemo mi placati vrtic a da djeca po 1/3 vremena budu kod kuce zbog raznoraznih simptoma ili bolesti a da im se ne ukaze bar neka pomoc(jer doslovno nece obrisu nos djecu u vrticu?!) zar mi roditelji moramo angazovati pored vrtica jos neku osobu kod kuce da nam stalno cuva djecu jer med. sestra je pametnjakovic i ona sve zna i kada i nema tolike bojazni za djete ili djecu, ona ih vraca. Jel to nacin rada dole?!
Nekima vaspitacicama je tesko i presvuci djecu 3-4x puta u toku dana a i hraniti ih ako ne zele sama?! Moje djete vise gladno dolazi iz vrtica nego sito.
Postavlja se pitanje dal je i meni dobar i da li to djeca uopste jedu. Jer to su vjv. neke povrcne stvari koje i mi odrasli ne bi jeli.
Ja sam stvarno iznenadjen radom vaspitacica u vrticu i i prepustanju djece slucaju. Zar vi mislite da mi sa posla mozemo izostajati svaki treci dan i da je to u redu ?!
Po njihovom zahtjevu sam odveo djecu i po 4-5x doktoru i sve se svodi na isto jer pola vrtica ima iste tegobe i djeca dobiju jedne od drugih i da ce to proci za koji dan, politika vrtica je izgleda da se za iste bolesti djete odmara po 10-15 dana izgleda.
S postovanjem !
Одговор: Поштовани,
Са поласком дјетета у јаслице или вртић, родитељи се први пут сусретну са препорукама које су у свим вртићима исте, а којима се жели што је више могуће очувати дјецу од болести које су у тој доби и због боравка у колективу, учестале. Од вироза, упала, водених оспица, и других инфекција дијете се не може у потпуности заштити, нити је то намјера здравствених препорука. Дијете мора стицати имунитет, али кад су у питању заразне болести, свакако да њихово ширење и учесталост у вртићу треба свести на најмању мјеру, зато се од родитеља очекује да поштују здравствене препоруке које прописује вртић ( а та обавеза родитеља је прописана и Уговором о смјештају дјеце у дјечији вртић ради васпитања, образовања и збрињавања), а све како би се сачувало здравље његове, а и остале дјеце. Здравствена заштита дјеце мора бити стална, како у вртићу, тако и од стране надлежне здравствене службе за заштиту здравља дјеце и родитеља.
Превентивно – здравствена заштита дјеце, је вид здравствне заштите која се проводи у вртићу, а подразумјева – развијање навика за очување здравља дјеце, едукацију родитеља о мјерама превентивно здравствене заштите дјеце, едукацију запослених у Установи о важности правилне исхране, хигијене и његе дјеце, свакодневно праћење здравственог стања код дјеце, обавјештавање родитеља о тренутним тјелесним промјенама код дјеце, спровођење хигијенско – епидемиолошких мјера у складу са прописима којим се регулише здравствена заштита и заштита становништва од заразних болести, и пружање прве помоћи у случају повреде дјетета.
Уочавање болести код дјетета које похађа вртић, захтијева његову изолацију из колектива и провођење успјешног лијечења код куће. Темељна је препорука, а у овом случају правило, да ако дијете показује један или више знакова болести, треба свакако остати код куће. Ти знакови укључују повишену тјелесну температуру, необичне мрље и кожни осип – осим ако се не ради о ограниченом пеленском осипу, опекотине. Дијете оставити код куће и ако има дијареју или повраћање, ако има ваши, свраб или знакове других паразитских болести. Отежано или убрзано дисање, коњунктивитис, укочен врат, упаљено грло или потешкоће код гутања, цурње из носа у великим количинама праћено отежаним кашљем и другим симптомима, заразни кожни осип...све су то знакови због којих дијете није спремано похађати вртић, и на тај начин вртић као Установа превентивно дјелује на очување и заштиту здравља све дјеце.
Правило вртића је, да ако дијете дође са неким од ових симптома, тај дан не може бити примљено у вртић.
Остављање дјетета код куће када је болесно, најбољи је начин спречавања ширења заразних болести и на тај начин се доприноси правилном расту и развоју дјетета.
Дјеца која се разболе у вртићу настоје се послати кући. Медицинска сестра на прервентивно здравственој заштити контактира родитеља телефоном, и замоли да дође што прије по дијете, јер болесно дијете не може бити у вртићу ( такође, одредба предвиђена Уговором). Дијете одмара до оздрављења , односно колико је неопходно да се дијете опорави што је индивидуално и зависи од болести.
Такође, ако дијете прима антибиотик, значи да је болесно и да треба остати код куће.
За дјецу која због прележане заразне болести нису похађала установу дуже од 15 дана, потребно је доставити мишљење надлежног педијатра, односно специјалисте породичне медицине, о томе да ли дијете може похађати установу – члан 20. Правилника о условима и начину остваривања исхране, његе, превентивно – здравствене и социјалне заштите дјеце у предшколској установи („ Службени гласник РС“ број 88/16).
Једна од одредби Уговора је да у случају болести или опоравка дјетета 10 или више радних дана, уплата ће се смањити за 50% за дане одсуствовања.
Умањење 50% признаје се за непрекидно одсуствовање дјетета у току мјесеца, а на основу потврде о потреби одсуствовања издате од стране надлежног педијатра или породичног љекара. У противном сматраће се да је дијете боравило у Вртићу.
Ради заштите дјеце, вртић, тачније медицинска сестра на превентиви, прати здравствено стање дјеце у вртићу, односно њихов побол и разлоге изостајања.
Сваки дан при доласку дјеце проводи тријажу, односно упути дјецу на лијечнички преглед и лијечење уколико је дијете болесно, те му пружа адекватну његу и бригу из свог домена, до доласка родитеља.
Свакодневна размјена информација између васпитача, медицинске сестре на превентивно здравственој заштити и родитеља, о здравственом стању дјетета помаже у спречавању и раном откривању, те надзору над болестима, а што се у вртићу свакодневно ради и биљежи у свеску „ПРОМЈЕНЕ ЗДРАВСТВЕНОГ СТАЊА КОД ДЈЕЦЕ КОЈА БОРАВЕ У ВРТИЋУ“ и има за циљ правилан раст и развој и здраво дијете.
Вртић је васпитно образовна установа гдје бораве здрава дјеца, а заједничким снагама и одговорношћу, биће више здраве и задовољне дјеце.
Васпитачи никад дијете не препусте случају, савјесно и одговорно раде свој посао, у складу са чланом 48. став 2. Закона о предшколском васпитању и образовању („Службени гласник РС“ број 79/15).
Мени у вртићу је доступан свим родитељима на огласним таблама на свим улазима, а сачињава га петочлана Комисија у складу са „СТАНДАРДИМА ИСХРАНЕ ЗА ПЛАНИРАЊЕ ЈЕЛОВНИКА У ПРЕДШКОЛСКИМ УСТАНОВАМА ЗА ДЈЕЦУ УЗРАСТА ОД ПРВЕ ДО ШЕСТЕ ГОДИНЕ“, и прави се по принципу „МОЈ ТАЊИР“ (житарице, поврће, воће, бјеланчевине, млијечни производи). Јеловници и нормативи су прописани од стране Министарства здравља и социјалне заштите РС, Министарства просвјете и културе РС и ЈЗУ Институт за јавно здравство РС.
Он представља смјернице за правилну исхрану предшколске дјеце и служи како основ за колективну тако и за породичну исхрану. Дијете у вртићу има три оброка – доручак, ручак и ужину, и тиме није његов дан завршен, постоји и породично окружење, исхрана и васпитање.
За све недоумице, информације и критике, позивамо Вас да се обратите у Управу вртића гдје ћете добити најадекватнији одговор, како би се постигла најбоља сарадња између вртића и родитеља за добробит наше дјеце.
С поштовањем,
Ovim putem zelim da se pozalim na rad medicinske sestre u vrticu Milja Djukanovic. Jer sam primjetio da radi bez nekoga entuzijazma da pomogne djeci, svako dijete i malo bolesno i koje je bilo kod doktora vec ona bi vratila kuci.
Jel vi mislite da cemo mi placati vrtic a da djeca po 1/3 vremena budu kod kuce zbog raznoraznih simptoma ili bolesti a da im se ne ukaze bar neka pomoc(jer doslovno nece obrisu nos djecu u vrticu?!) zar mi roditelji moramo angazovati pored vrtica jos neku osobu kod kuce da nam stalno cuva djecu jer med. sestra je pametnjakovic i ona sve zna i kada i nema tolike bojazni za djete ili djecu, ona ih vraca. Jel to nacin rada dole?!
Nekima vaspitacicama je tesko i presvuci djecu 3-4x puta u toku dana a i hraniti ih ako ne zele sama?! Moje djete vise gladno dolazi iz vrtica nego sito.
Postavlja se pitanje dal je i meni dobar i da li to djeca uopste jedu. Jer to su vjv. neke povrcne stvari koje i mi odrasli ne bi jeli.
Ja sam stvarno iznenadjen radom vaspitacica u vrticu i i prepustanju djece slucaju. Zar vi mislite da mi sa posla mozemo izostajati svaki treci dan i da je to u redu ?!
Po njihovom zahtjevu sam odveo djecu i po 4-5x doktoru i sve se svodi na isto jer pola vrtica ima iste tegobe i djeca dobiju jedne od drugih i da ce to proci za koji dan, politika vrtica je izgleda da se za iste bolesti djete odmara po 10-15 dana izgleda.
Zelim da gospodjica gradonacelnica Divna Anicic vidi ovu primjedbu i da se posalje na njen mejl i da bude upoznata, u ostalom ako nesto ne bude poduzeto trazicu razgovor !
Одговор: Поштовани,
Са поласком дјетета у јаслице или вртић, родитељи се први пут сусретну са препорукама које су у свим вртићима исте, а којима се жели што је више могуће очувати дјецу од болести које су у тој доби и због боравка у колективу, учестале. Од вироза, упала, водених оспица, и других инфекција дијете се не може у потпуности заштити, нити је то намјера здравствених препорука. Дијете мора стицати имунитет, али кад су у питању заразне болести, свакако да њихово ширење и учесталост у вртићу треба свести на најмању мјеру, зато се од родитеља очекује да поштују здравствене препоруке које прописује вртић ( а та обавеза родитеља је прописана и Уговором о смјештају дјеце у дјечији вртић ради васпитања, образовања и збрињавања), а све како би се сачувало здравље његове, а и остале дјеце. Здравствена заштита дјеце мора бити стална, како у вртићу, тако и од стране надлежне здравствене службе за заштиту здравља дјеце и родитеља.
Превентивно – здравствена заштита дјеце, је вид здравствне заштите која се проводи у вртићу, а подразумјева – развијање навика за очување здравља дјеце, едукацију родитеља о мјерама превентивно здравствене заштите дјеце, едукацију запослених у Установи о важности правилне исхране, хигијене и његе дјеце, свакодневно праћење здравственог стања код дјеце, обавјештавање родитеља о тренутним тјелесним промјенама код дјеце, спровођење хигијенско – епидемиолошких мјера у складу са прописима којим се регулише здравствена заштита и заштита становништва од заразних болести, и пружање прве помоћи у случају повреде дјетета.
Уочавање болести код дјетета које похађа вртић, захтијева његову изолацију из колектива и провођење успјешног лијечења код куће. Темељна је препорука, а у овом случају правило, да ако дијете показује један или више знакова болести, треба свакако остати код куће. Ти знакови укључују повишену тјелесну температуру, необичне мрље и кожни осип – осим ако се не ради о ограниченом пеленском осипу, опекотине. Дијете оставити код куће и ако има дијареју или повраћање, ако има ваши, свраб или знакове других паразитских болести. Отежано или убрзано дисање, коњунктивитис, укочен врат, упаљено грло или потешкоће код гутања, цурње из носа у великим количинама праћено отежаним кашљем и другим симптомима, заразни кожни осип...све су то знакови због којих дијете није спремано похађати вртић, и на тај начин вртић као Установа превентивно дјелује на очување и заштиту здравља све дјеце.
Правило вртића је, да ако дијете дође са неким од ових симптома, тај дан не може бити примљено у вртић.
Остављање дјетета код куће када је болесно, најбољи је начин спречавања ширења заразних болести и на тај начин се доприноси правилном расту и развоју дјетета.
Дјеца која се разболе у вртићу настоје се послати кући. Медицинска сестра на прервентивно здравственој заштити контактира родитеља телефоном, и замоли да дође што прије по дијете, јер болесно дијете не може бити у вртићу ( такође, одредба предвиђена Уговором). Дијете одмара до оздрављења , односно колико је неопходно да се дијете опорави што је индивидуално и зависи од болести.
Такође, ако дијете прима антибиотик, значи да је болесно и да треба остати код куће.
За дјецу која због прележане заразне болести нису похађала установу дуже од 15 дана, потребно је доставити мишљење надлежног педијатра, односно специјалисте породичне медицине, о томе да ли дијете може похађати установу – члан 20. Правилника о условима и начину остваривања исхране, његе, превентивно – здравствене и социјалне заштите дјеце у предшколској установи („ Службени гласник РС“ број 88/16).
Једна од одредби Уговора је да у случају болести или опоравка дјетета 10 или више радних дана, уплата ће се смањити за 50% за дане одсуствовања.
Умањење 50% признаје се за непрекидно одсуствовање дјетета у току мјесеца, а на основу потврде о потреби одсуствовања издате од стране надлежног педијатра или породичног љекара. У противном сматраће се да је дијете боравило у Вртићу.
Ради заштите дјеце, вртић, тачније медицинска сестра на превентиви, прати здравствено стање дјеце у вртићу, односно њихов побол и разлоге изостајања.
Сваки дан при доласку дјеце проводи тријажу, односно упути дјецу на лијечнички преглед и лијечење уколико је дијете болесно, те му пружа адекватну његу и бригу из свог домена, до доласка родитеља.
Свакодневна размјена информација између васпитача, медицинске сестре на превентивно здравственој заштити и родитеља, о здравственом стању дјетета помаже у спречавању и раном откривању, те надзору над болестима, а што се у вртићу свакодневно ради и биљежи у свеску „ПРОМЈЕНЕ ЗДРАВСТВЕНОГ СТАЊА КОД ДЈЕЦЕ КОЈА БОРАВЕ У ВРТИЋУ“ и има за циљ правилан раст и развој и здраво дијете.
Вртић је васпитно образовна установа гдје бораве здрава дјеца, а заједничким снагама и одговорношћу, биће више здраве и задовољне дјеце.
Васпитачи никад дијете не препусте случају, савјесно и одговорно раде свој посао, у складу са чланом 48. став 2. Закона о предшколском васпитању и образовању („Службени гласник РС“ број 79/15).
Мени у вртићу је доступан свим родитељима на огласним таблама на свим улазима, а сачињава га петочлана Комисија у складу са „СТАНДАРДИМА ИСХРАНЕ ЗА ПЛАНИРАЊЕ ЈЕЛОВНИКА У ПРЕДШКОЛСКИМ УСТАНОВАМА ЗА ДЈЕЦУ УЗРАСТА ОД ПРВЕ ДО ШЕСТЕ ГОДИНЕ“, и прави се по принципу „МОЈ ТАЊИР“ (житарице, поврће, воће, бјеланчевине, млијечни производи). Јеловници и нормативи су прописани од стране Министарства здравља и социјалне заштите РС, Министарства просвјете и културе РС и ЈЗУ Институт за јавно здравство РС.
Он представља смјернице за правилну исхрану предшколске дјеце и служи како основ за колективну тако и за породичну исхрану. Дијете у вртићу има три оброка – доручак, ручак и ужину, и тиме није његов дан завршен, постоји и породично окружење, исхрана и васпитање.
За све недоумице, информације и критике, позивамо Вас да се обратите у Управу вртића гдје ћете добити најадекватнији одговор, како би се постигла најбоља сарадња између вртића и родитеља за добробит наше дјеце.
С поштовањем,
Поштована начелнице,
У Улици Симе Шолаје, почев од транзитног пута (код маркета "Фортуна") све до средњошколског центра, прије су постојале одводне шатхе преко којих је потом асфалтирано и више их нема. То представља велики проблем при кишном времену, јер је улицом веома тешко проћи као пјешак, тј. потребне су гумене чизме. Потешкоћу стварају и аутомобили који веома често, некад ненамјерно, а некад и намјерно "окупају" пјешаке. Посебно напомињем да су највише у свему овоме угрожени ученици који се враћају из школа.
Предлажем да се претходно постојеће шахте пронађу и поново отворе и припеме за надолазеће кишно вријеме.
У нади да ћете разумјети оправданост овог приједлога и заузети се да се он што прије ријеши срдачно Вас поздрављам.
Милош
Одговор: Postovani,
Sluzba koja je nadlezna za ove poslove izaci ce na teren da utvrdi činjenicno stanje, i nakon toga ce pristupiti rjesavanju pomenutog problema.
Srdacan pozdrav,
Поштована господо, молим Вас да
ми помогнете, ја бих да добијем лична документа
Републике Српске моји покојни родитељи
су рођени у Јасеновим Потоцима општина Бараћи
а ја сам рођен у Црвенки општина Кула у Србији
незнам каква документа ја треба да приложим
да бих добио лична документа Републике Српске
унапред хвала !
Одговор: Поштовани,
Ако су Вам родитељи рођени у Јасеновим Потоцима и ако се налазе у књизи држављана и књизи рођених, можете стећи држављанство по порјеклу Баших родитеља. Неопходно је да дођете лично у просторије општине Мркоњић Град (Преавна служба, канцеларија иза шалтер сале) и да са собом понесете извод из матичне књиге рођених Републике Србије и увјерење о држављанству Републике Србије. Све друге документе ћете прибавити у Мркоњић Граду по упутама овлаштеног службеника Општинске управе општине Мркоњић Град.
За све додатне информације остављамо Вам контакт телефон: 050/220-948 (канцеларија Правне помоћи)
Срдачан поздрав,
Dobar dan, služio sam u britanskoj vojsci 1999. godine u Mrkonikogradu, dva moja momka su poginula kada se oklopni automobil srušio kroz most na putu koji je vodio u grad blizu kuće za negu. Nedavno sam posetio, ali ne mogu pronaći spomenik. Možete li mi reći da li je još uvek tamo ili je uklonjen kada su mostovi nadogradili 2005. godine. Svaka pomoć bi bila dobrodošla. Hvala vam.
Martin
Одговор: Postovani,
Vase pitanje je proslijedjeno nadleznoj sluzbi, odgovor mozete ocekivati do kraja sljedece sedmice.
Srdacan pozdrav,